Dobojlije u dijaspori:  Andrej Cerni, Virdzinija, USA

 

 

                                ZAKASNIO NA CAS I IZBJEGAO TRAGEDIJU

 

 

 

 

                      Nas mladi Dobojlija  Andrej Cerni (22) zahvaljujuci pukoj slucajnosti i svojoj sretnoj sudbini izbjegao je tragediju na americkom koledzu Virdzinija Tek, 16. aprila ove godine. Sumanuti ubojica, korejanac Co Seung Hui (Cho Seung Hui), ubio je 32 studenta a dvadesetoro ih je ranio. Nas zemljak se u tom trenutku nalazio na par koraka od mjesta katastrofe. Hej sreco i radosti, prespavao je pocetak nastave i to mu je spasilo zivot!

 

 

                                 

 

                     - Vidio sam policijska kola pred ulazomkazuje Andrej. – Buduci su nekoliko dana ranije bile dvije lazne dojave o podmetnutoj bombi, nisam previse obracao paznju, a posto sam kasnio na casove mehanike, utrcao sam i u punom trku krenuo uz stepenice ka drugom spratu. Vladala je potpuna tisina. Skoro sam bio stigao do hodnika kada su odjeknuli pucnji, praceni kricima studenata.  Prenerazio sam se, bacio ruksak, okrenuo se i pojurio ka glavnom izlazu. Policajci su vikali iz sveg glasa da legnem, ali ja sam nastavio trk ka parkingu.

                     Pametni momak je odmah nazvao roditelje i olaksao njihovu brigu.

                    -Stari, ovdje je pravi rat! – javio mi se na posao – prisjeca se njegov otac Smiljan. -Mi jos nismo bili znali sta se uopste desilo. Tek kasnije smo na radiju culi detalje i razmjere ove tragedije. Zahvaljujuci Andrejevom pozivu izbjegli smo sok i nerviranje.

                  - Dvoje mojih poznanika je poginulo - nastavlja Andrej. -Ubojica nije usao u moj razred, ali najvise studenata je stradalo u ucionici do moje. Pucao je svuda, po ucionicama i po hodniku. Ko zna sta bi bilo da nisam zakasnio, ili da sam samo minutu ranije utrcao na hodnik…

    

                                                         ***

                    Hvala ti sudbino za sve ove srecne okolnosti! Andreju si stvarno bila velikodusno naklonjena! Zasluzio je momak da u novine dospije i nekim drugim, ljepsim povodom, ali karma je odlucila da sve novine “od Vardara pa do Triglava” pisu  bas sada, povezujuci pucnjavu koja ga je ispratila iz Bosne i ovu nezapamcenu katastrofu u americkom skolstvu, kojoj je nenadano prisustvovao. Kada je bio u prvom razredu Osnovne skole “Narodni heroji” rat ga je otjerao iz zavicaja. Djecakove uspomene ostale su u bakinoj kuci na Usori, tamo prekoputa Meteoroloske stanice, na djecijem igralistu i u njihovom stanu na Pijeskovima. Sretno djetinjstvo preokrenulo se preko noci u izbjeglistvo, prvo u Beogradu, pa onda u Zagrebu, gdje zavrsava drugi razred osnovne skole. Roditelji nisu htjeli vani,vjerovali su da ce ratno ludilo brzo stati, ali, nazalost, nije bilo nade za nomade…

 

                                 

  Obitelj Cerni: Smiljan, Milenka, Sandra i Andrej      

 

                   Smiljan i Milenka Cerni imaju dvoje djece: sina Andreja i kcerku Sandru. Pred rat bili su sastavni dio onog dobojskog miljea, gradske raje, koja je nakon zavrsenih fakulteta dobojskom krvotoku pocela davati neophodnu kadrovsku transfuziju za brzi i prosperitetniji rast i razvoj. Smiljan je dobojsko dijete od glave do pete, dok je Milenka rodjena Sarajka, koju je ljubav vezala za nas grad. Oboje su zavrsili srodne fakultete - on gradjevinarstvo, ona arhitekturu. Pred rat Milenka je  radila kao profesor na Gradjevinskoj skoli, dok je Smiljan bio inzenjer u “Radniku”, rukovodilac jednog vitalnog OOUR-a. Kada je prestalo gradjenje i pocelo pucanje, zbog djece se moralo dalje, sto dalje od ludila. Rekosmo, put ih je prvo odveo u Beograd, pa onda u Zagreb, odakle su otisli u Njemacku. U Minhenu, Andrej nastavlja skolovanje. Prirodno obdaren, marljiv i vrijedan, zasluzuje iz godine u godinu pohvale. Zivot je taman poceo liciti sebi, Andrej je dogurao do devetog razreda gimnazije, ali njemacke vlasti nisu imale milosti za bosanske izbjeglice. Moralo se ili nazad u mrznjom zavadjenu Bosnu ili ponovo u bijeli svijet. Obitelj Cerni 2000-te stize u Ameriku. Novi pocetak, nove strepnje, stare nade.

 

 

 

                 

                   Andrej i Sandra Cerni

         

                  - Najveca utjeha u svim nasim izbjeglickim danima bila su nam nasa djeca - veli Smiljan. -Milenka i ja smo stvarno sretni i ponosni na nasu djecu. Zivimo u Aleksandriji, gradu koji se nalazi u drzavi Virdziniji, ali lezi na samoj granici sa americkim glavnim gradom Vasingtonom. Prosli smo kroz sverazvojne faze”. Danas Milenka radi u jednom birou, a ja sam posve blizu svoje struke i zaposlen sam kao dizajner u kompaniji Setti and Associates,Ltd. koja se bavi instalaterskim poslovima struje, vode, grijanja, te dizajniranjem, projektovanjem i nadzorom. Nakon svih ovih godina lutanja, sredili smo se i duhovno i materijalno. Medjutim, od svega nam je najvaznije da su djeca po dolasku u Ameriku nastavila skolovanje i sa uspjehom uklopila se u novu sredinu.

        


Zaljubljeni – Andrej i njegova djevojka Lisa Kepple

                                   

                - Kada sam zavrsio srednju skolu - nastavlja Andrej, - trebalo je odluciti o studiju. Bile su mi nekako najdraze i najblize tehnicke nauke. Odabrao sa Virdzinija Tek jer je to u ovoj nasoj drzavi najveci i naprestizniji tehnicki univerzitet. Nalazi se u jednom malom mjestu, Bleksburg, cetiri sata voznje od nase kuce, okruzen brdima, zelenilom i prelijepom prirodom. Mjesto ima svega pet-sest hiljada stanovnika, a koledz  26.000 studenata. Kampus lezi na ogromnom prostranstvu i sam je za sebe grad, grad mladosti.

                - Nikako da stignem da te upitam sta zapravo studiras?

                - Prvu godinu sam studirao elektro-tehniku i stanovao u studentskom domu. Onda sam vidio da to nije za mene, pa sam se preorijentisao na masinstvo, a studenjak sam zamijenio stanovanjem u gradu. U medjuvremenu sam rijesio da kapitaliziram svoje znanje njemackog jezika, pa sam pored masinstva odlucio da zavrsim i njemacki. Preostala mi je jos jedna godina, nakon koje cu imati dvije  americke diplome i dvije titule - inzenjer masinstva i profesor njemackog jezika!

               - Svaka ti cast! Cestitka od srca! Tvojim stopama ce sigurno krenuti i sestra Sandra?

               - Sandra ove godine zavrsava srednju skolu. Njoj su blize drustvene nauke i vjerovatno ce studirati spoljne poslove. Znate, Vasington je blizu, moralo bi biti posla u diplomaciji. Jos nije, medjutim, odlucila gdje ce studirati. Mozda stvarno dodje na Virdzinija Tek.

                - To sto se desilo na fakultetu nece, znaci, bitno uticati na nastavak tvog skolovanja?

                - Prvi dani nakon sto je koledz ponovo otvoren protekli su u cudnoj psihozi i zaljenju za neduznim zrtvama. Profesori cine sve da pomognu da se sto prije prebrodi ova tragedija. Studentima je ponudjeno vise opcija za dovrsetak skolske godine, a sto se mene tice ja nastavljam dalje. Virdzinija Tek je izvanredan koledz. Raja je super. Imam puno dobrih prijatelja. A jos ako dodje i Sandra, pola mojih najdrazih bice tu. Istina, moja djevojka Lisa Kepple ne studira ovdje. Ona je na koledzu “William and Mary”, udaljenom nekoliko sati voznje, ali vidjamo se, naravno, redovno.

 

                        

 

               I dok pred omladinom jedino ostaje ljubav i ucenje, roditelji imaju mnogo vecu brigu kako skolovati dvoje djece u isto vrijeme. Skolarine su u Americi prilicno visoke. Godina studija na Virdzinija Teku kosta oko 18.000 dolara. Ali, izdrzace se, jer je to ulaganje u buducnost. Andrej ce studij zavrsiti na vrijeme i poceti raditi kao inzenjer. Sretnom momku iz Doboja otvorena su vrata zivota.

 

 

 

 

                                           Napisao: MIRKO JELEC

                                           e-mail: jelec@telus.net

 

                                www.tipura.com // Nase novine 2007